Nawigacja
 
Palący ciągle za okradającymi ich?
W Polsce jest około 10 mln osób palących tytoń. Można przyjąć, że głosują o­ni w proporcji takiej, jak niepalący i podobnie rozkłada się ich poparcie dla poszczególnych partii. Biorąc to pod uwagę, widać wyraźnie, że palenie szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.
Co do fizycznego lekarze są zgodni. Co do psychicznego - dowód podaje właśnie, ponownie, Gazeta Wyborcza.

Firmy tytoniowe pod koniec roku, przed podwyżką akcyzy, pracują pełną parą, aby tylko zapełnić magazyny. Po podwyżce sprzedają zaś papierosy ze starą, niższą akcyzą. Dochodzi do takich paradoksów, że niektóre firmy wynajmują magazyny za granicą, bo na wyprodukowane w Polsce góry papierosów brakuje już miejsca. Zapasy magazynowe są tak ogromne, że tańsze papierosy klienci mogą kupować jeszcze w... czerwcu.

Posłowie SLD i Samoobrony chcą temu zapobiec, nakładając na producentów, którzy za dużo magazynują, specjalną opłatę wyrównawczą. W sprawie opodatkowania nadmiernych zapasów koncerny dogadały się z resortem finansów. Osiągnęliśmy porozumienie i przepisy o opodatkowaniu zapasów znajdą się w projekcie nowelizacji ustawy o akcyzie - powiedział "Gazecie" wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Akcyza na papierosy rośnie w astronomicznym tempie. Jej podwyżkę uzgodniliśmy (sic! - WP), wstępując do Unii Europejskiej. Za dwa miesiące akcyza wzrośnie o 13%, a co za tym idzie, paczka papierosów w kiosku będzie kosztować nawet o 10% więcej niż dzisiaj. To jednak dopiero początek.

Do końca 2008 r. akcyza musi osiągnąć poziom 64 euro za 1 tys. sztuk papierosów, czyli aż o 40% więcej, niż wynosi dzisiaj. Najtańsze papierosy będą wtedy kosztować 7-8 zł (udział akcyzy w paczce wyniesie ok. 6 zł). Te ze średniej półki - aż 10 zł.

Jak więc widać, skoro palący głosowali masowa za przyłączeniem Polski do WE, a następnie wybrali do parlamentu tych, których wybrali - sami zgotowali sobie ten los. Biorąc pod uwagę, że dzieci stanowią wśród nich niewielką część, taki masochizm finansowy wytłumaczyć to można jedynie szkodliwością palenia.

Zwracałem na to uwagę 2,5 roku temu, ale kto by tam słuchał kogoś z UPR...
http://www.kapitalizm.republika.pl/ue/papierosy.html

Jak głosił tytuł programu telewizyjnego: macie co chcecie!

Ja, szczęśliwie, płacę okradającym mnie akcyzę jedynie w paliwie, alkoholu i kosmetykach.
Można co prawda osiągnąć ideał unijczyka - nie palić, nie pić, nie perfumować się i chodzić na własnych nogach, ale... czy aby nie zrujnuje to budżetu IV RP i nie będzie zachowaniem aspołecznym i mało patriotycznym?


Artykuł pochodzi z portalu Unii Polityki Realnej -
http://www.upr.org.pl/main/artykul.php?strid=1&katid=156&aid=4049
Wykorzystany za zgodą Autora. Dziękujemy.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?