Nawigacja
 
O podatku katastralnym
"Czy wiedzą Państwo, jak wygląda kwestia wykupu gruntów pod inwestycje na Mazowszu? Wydarzenia ostatnich dni przyniosły kilka dobrych przykładów na ten temat. Przykład pierwszy: sprawa hali Marcpolu na pl. Defilad. Miasto zostało zmuszone, w wyniku niedopatrzenia urzędników, do zawarcia ugody, w wyniku której hala będzie jeszcze istnieć dwa lata, a jakiekolwiek inwestycje w tym miejscu będą mogły zacząć się dopiero po 2009 roku. Pokazuje to, że nie tylko właściciela, ale nawet i dzierżawcy trudno pozbyć się z terenu potrzebnego na inwestycje.

Przykład drugi: działka pod Jabłonną. W okolicach Jabłonny ma przebiegać droga ekspresowa i potrzebne są wywłaszczenia. Jest to drugi incydent na Mazowszu działania pod rygorem tzw specustawy wywłaszczeniowej. Właścicielka sprzeciwiła się przymusowemu wykupi ze względu na poczucie krzywdy, gdyż jej sąsiad otrzymał prawie dwukrotnie większą cenę za metr kwadratowy" - Dariusz Wieczorek, prezes Okręgu Mazowieckiego UPR, opisuje na z życia wziętych przykładach sposób rozwiązania jednego z znaczących problemów życia samorządowego.

Trzeci przykład jest już niemal historyczny: sprawa zablokowania ulicy Powstańców Śląskich w Warszawie przez niewykupioną na rzecz miasta nieruchomość w postaci małego domku. Jak więc postępować, by inwestycje postępowały w sposób szybki i nieskomplikowany proceduralnie, a jednocześnie właściciele nie mieli poczucia subiektywnej krzywdy? Odpowiedzią jest stary już postulat Unii Polityki Realnej - podatek katastralny. Oczywiście wysokość tego podatku ma być - w ocenie UPR - zdecydowanie niższa niż przewidują to przedstawiciele innych partii czy urzędnicy Ministerstwa Finansów...

Felieton TV (plik wmv; 1,6 MB)
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?