Nawigacja
 
Inne skutki trwania systemu.
Jakie są pozaekonomiczne skutki trwania w obecnym obowiązkowym systemie ubezpieczeń społecznych? Poniżej krótkie zestawienie. Proszę o dodatkowe propozycje do listy - będziemy dopisywać na bieżąco. To są rzeczy, o których rzadko się mówi, a są naprawdę ważne!

1. Brak odpowiedzialności za własne decyzje.

Każda osoba powinna przede wszystkim odpowiadać za własne czyny - jest to podstawowy warunek wolności człowieka. Obowiązkowy system ubezpieczeń społecznych zabiera nam tę wolność. Nie możemy zdecydować się na przeznaczanie całości naszego wynagrodzenia na edukację dzieci, założenie działalności gospodarczej, czy wspieranie biednych. Państwo zabiera nam nasze wynagrodzenie "dla naszego dobra" i nie pozwala wziąć odpowiedzialności za nasze czyny – uważa, że samo lepiej zadba o naszą przyszłość, niż my.

2. Demoralizacja.

Zabieranie nam naszych pieniędzy w taki sposób, by większość ich już nigdy nie ujrzała (średnia życia mężczyzny nie jest dużo większa, niż wiek emerytalny) lub zabieranie nam pod przymusem a dawanie innym to po prostu kradzież. Taki właśnie przykład dla społeczeństwa idzie "z góry". Dodatkowym czynnikiem demoralizującym jest fakt, że dodatkowe przywileje emerytalne można sobie "wywalczyć" a rentę "załatwić" odpowiednim bakszyszem.

3. Rozluźnienie więzi łączących rodziny.

Okazuje się, że opieka nad starszymi osobami przestała być obowiązkiem młodszych. W końcu po to państwo daje emerytury, aby starszymi nie trzeba się było zajmować. I nie chodzi tu tylko o sprawę pieniędzy - jeśli wszystkim wydaje się, że osobami starszymi i tak zajmie się rząd, to znika również poczucie obowiązku zatroszczenia się o podstawowe międzyludzkie kontakty. Osoby starsze pozostawiane są samym sobie ze swoimi emeryturami dlatego, że państwo chce pokazać, że to ono się nimi zajmie.

4. Zmniejszenie przyrostu naturalnego.

Wraz z wprowadzeniem systemu obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych skończyła się epoka, gdy człowiek, aby zabezpieczyć sobie spokojną starość, inwestował swój czas i pieniądze w dochowanie się potomstwa i jego późniejsze wychowanie. Czy dobrze się stało? Zdecydowanie nie - zmniejszający się przyrost naturalny w obecnym systemie emerytalnym powoduje, że w końcu nie ma osób młodych, pracujących i płacących składki na pobierających świadczenia. Tym samym zmniejszając motywację ludzi do posiadania licznego potomstwa, system dąży do samounicestwienia, jednocześnie przyczyniając się do problemów w innych dziedzinach gospodarki.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?