Zobacz temat
 Drukuj temat
Wyjawienie majątku
Darek30
Witam,

W związku z toczonym postępowaniem egzekucyjnym, otrzymałem z ZUS pismo z wezwaniem do wyjawienia majątku.

W piśmie na pierwszej stronie jest napisane m.in.:

"na podstawie art. 26 ust 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 50 par. 1 z dnia(...) Kodeks postępowania administracyjnego, wzywa do wyjawienia nieruchomości oraz praw majątkowych wg załączonego oświadczenia w terminie 7 dni od otrzymania wezwania pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania."

Na ostatniej stronie, pod tabelką z miejscem na oświadczenie jest zdanie:

"Oświadczenie i podpis osoby odpowiedzialnej za podanie danych"

oraz zacytowany artykuł 233 par. 1 Kodeksu karnego mówiący, że "kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

oraz

"Oświadczam że zapoznałem się z treścią art 233 Kodeksu Karnego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania."

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych:

"5. Na żądanie Zakładu lub kierownika terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu będącego jednocześnie organem egzekucyjnym dłużnik obowiązany jest do wyjawienia nieruchomości oraz przysługujących mu praw majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej lub zastawu, jeżeli z dowodów zgromadzonych w postępowaniu wynika, że należności z tytułu składek mogą zostać nieopłacone.

5a. Wyjawienia, o którym mowa w ust. 5, dokonuje się w formie oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Przed odebraniem oświadczenia Zakład lub kierownik terenowej jednostki organizacyjnej będącej jednocześnie organem egzekucyjnym jest obowiązany uprzedzić dłużnika o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania."

Artykuł 54 Kpa mówi:

"W wezwaniu należy wskazać:
1)nazwę i adres organu wzywającego;
2)imię i nazwisko wzywanego;
3)w jakiej sprawie oraz w jakim charakterze i w jakim celu zostaje wezwany;
4)czy wezwany powinien się stawić osobiście lub przez pełnomocnika, czy też może złożyć wyjaśnienie lub zeznanie na piśmie;
5)termin, do którego żądanie powinno być spełnione, albo dzień, godzinę i miejsce stawienia się wezwanego lub jego pełnomocnika;
6)skutki prawne niezastosowania się do wezwania."

Punkty od 1 do 5 w wezwaniu ZUS są prawidłowe. Nie ma natomiast jak sądzę nigdzie w tym piśmie informacji, o skutkach prawnych niezastosowania się do wezwania.
Cytowany artykuł kodeksu karnego odnosi się chyba do kłamania lub pomijania prawdy w samym składanym oświadczeniu, więc nie można tego artykułu rozumieć jako "skutek prawny niezastosowania się do wezwania"?

Czy skutkiem prawnym niezastosowania się do wezwania (braku odpowiedzi) nie powinna być jakaś kara porządkowa? Ale żadnej wzmianki o tym w piśmie od ZUS nie ma.

Nadmienię tylko, że chciałbym zawrzeć ugodę z ZUS i w czterech miesięcznych ratach spłacić zaległe zadłużenie, dlatego nie chcę aby ZUS podejmował inne kroki takie jak np. zastaw wobec tego co mam.

Bardzo proszę o pomoc, czy mogę się powołać na złamanie KPA - na nieumieszczenie skutków prawnych niezastosowania się do wezwania.

Pozdrawiam

kathi
no coz kolejny dowod na to ze zus wybiera tylko te art KPA ktore mu pasuja teraz ci nie pomoge ale w odwolaniu tez zarzucalam zusowi ze zlamal kilka art. w sadzie okregowym wagralam a teraz czekam czy apelacyjny uzna wyrok czy go zmieni i przyzna racje Zusowi ,sprawdz czy Zagladales do aktualnego KPA bo czasami sa jakies zmiany i cos wykreslaja

kathi
kathi napisał(a):

no coz kolejny dowod na to ze zus wybiera tylko te art KPA ktore mu pasuja teraz ci nie pomoge ale w odwolaniu tez zarzucalam zusowi ze zlamal kilka art. w sadzie okregowym wagralam a teraz czekam czy apelacyjny uzna wyrok czy go zmieni i przyzna racje Zusowi ,sprawdz czy Zagladales do aktualnego KPA bo czasami sa jakies zmiany i cos wykreslaja
a abolicja cie nie obejmuje?

kathi
Wiesz co jak chca niech sobie sami znajda co masz,odemnie zadali takich oswiadczen jak zlozylam wniosek o wstrzymanie postepowania egzekucyjnego do czasu rozprawy w sadzie ,nic im nie odeslalam i dostalam odmowe w ktorej pisalo ze zus sam sobie sprawdzil w starostwie jakie mam nieruchomosci i w komunikacji czy mam samochod ,wiec szkoda pare groszy na znaczek i jeszcze ich wyreczac nic bym nie wysylala chyba ze zlozysz wniosek o rozlozenie na raty zo znowu beda chcieli te same dokumenty no ale to juz w twoim interesie poprostu zloz wniosek z prosba o rozlozenie na raty jak juz musisz im wajawic swoj majatek to w swoim interesie
zaznaczam ze odemnie nikt czegos takiego nie zadal poporostu wszeli postepowanie egzekucyjne wiedzac juz co mam pozdrawiam

kathi
to jeszcze raz ja, jak nie wyslesz tego oswiadczenia to jestes kryty bo tak jak piszesz nie pouczyli cie co za to grozi a powinni no chyba ze ten 6 -ty punkt zostal wykreslony ,ale jak zlozysz wniosek o rozlozenie na raty no to juz bedziesz musial to wyjawic trzymaj sie i jak cie abolicja nie obejmuje i masz dobra wole splacic to w 4 ratach to mysle ze zus pojdzie na reke

Darek30
kathi napisał(a):

to jeszcze raz ja, jak nie wyslesz tego oswiadczenia to jestes kryty bo tak jak piszesz nie pouczyli cie co za to grozi a powinni no chyba ze ten 6 -ty punkt zostal wykreslony ,ale jak zlozysz wniosek o rozlozenie na raty no to juz bedziesz musial to wyjawic trzymaj sie i jak cie abolicja nie obejmuje i masz dobra wole splacic to w 4 ratach to mysle ze zus pojdzie na reke

Abolicja mnie niestety nie obejmuje.
Dzięki Kathi za odpowiedzi i pomoc.

zuf_fan
Darek30 napisał(a):

Czy skutkiem prawnym niezastosowania się do wezwania (braku odpowiedzi) nie powinna być jakaś kara porządkowa? Ale żadnej wzmianki o tym w piśmie od ZUS nie ma.

Nadmienię tylko, że chciałbym zawrzeć ugodę z ZUS i w czterech miesięcznych ratach spłacić zaległe zadłużenie, dlatego nie chcę aby ZUS podejmował inne kroki takie jak np. zastaw wobec tego co mam.

Bardzo proszę o pomoc, czy mogę się powołać na złamanie KPA - na nieumieszczenie skutków prawnych niezastosowania się do wezwania.

Pozdrawiam

Skutkiem nie stawienia się może być przymusowe doprowadzenie w celu złożenia oświadczenia, ale z całą pewnością nie za pierwszym razem. Ewentualnie grzywna do 5000 zł. Ale też nie za pierwszym razem. Powoływać możesz się na cokolwiek, jednakże skutków to żadnych mieć nie będzie.

O ile faktycznie masz zamiar spłacić zaległe zobowiązania w czterech ratach, możesz to zrobić nawet bez zawierania formalnego układu ratalnego. Jak zaczną wpływać regularne wpłaty miesięczne w jakiejś znaczącej wysokości na te tytuły egzekucyjne, Zakład z całą pewnością nie będzie podejmował żadnych kolejnych działań. Tylko poinformuj Zakład o swoim zamiarze na piśmie i go potem realizuj zgodnie z oświadczeniem.
I to już koniec tej historii :-)

juliavasa5
Nic im nie odeslalam i dostalam odmowe w ktorej pisalo ze zus sam sobie sprawdzil w starostwie jakie mam nieruchomosci i w komunikacji czy mam samochod ,wiec szkoda pare groszy na znaczek i jeszcze ich wyreczac nic bym nie wysylala chyba ze zlozysz wniosek o rozlozenie na raty zo znowu beda chcieli te same dokumenty no ale to juz w twoim interesie

Unlike scam 9L0-415 practice exam questions - pass4sure dumps and 500-051 - dumps - pass4-sure.net dumps training program, our best loyola and www.csld.edu online training courses provide you quick success in Tabor College try of icnd College of Notre Dame of Maryland
Edytowane przez juliavasa5 dnia 18-12-2014 07:57
**SignaturE**

wolanczykk
Ja na Twoim miejscu nic im bym nie odsyłał. Nad niczym się nie zastanawiaj i kieruj sprawę do sądu. Kiedyś miałem podobną sytuację i wygrałem. Sąd uznał mi rację, a nie ZUSowi. Pamiętaj, jeżeli samodzielnie nic im nie odeślesz, to jaki posiadasz majątek, to gwarantuję Ci, że oni sami się tym zajmą. U mnie sami sprawdzali. Nie bądź ich poręczycielem, niech sami się zaangażują, a nie jeszcze będziesz za nich załatwiać sprawy, które nie należą do Twoich obowiązków.
Edytowane przez wolanczykk dnia 07-02-2016 19:46

Ferdinand
Jak zakończyła się ta sprawa? Mamy ostatnio nieco podobny problem.

Przejdź do forum: