Zobacz temat
 Drukuj temat
przedawnienie składek ZUS
dorota
Dla wszystkich zainteresowanych podaje sygnaturę akt III AUa 341/06 (wyrok z dnia 06.06.2007r.) wyrok się uprawomocnił. Jeszcze raz cytuje "ZUS nie może (...) skutecznie żądać składek za okres od 13 lutego do 10 marca 1999 r., gdyż uległy one przedawnieniu zgodnie z obowiązującą w tym czasie treścią art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 13.10.1998 r. przewidującą 5-letni okres przedawnienia. Zmiana powołanego przepisu od 01.01.2003 r.(ustawą zmieniającą z dnia 18.01.2002 r. r11; Dz.U. nr 41 poz. 2074), przez wprowadzenie 10-cio letniego terminu przedawnienia ma zastosowanie (...) jedynie do składek należnych po tym terminie, zgodnie z zasadą lex retro non agitr1;. Podstawą wygranej było wykazanie jak najwięcej uchybień ZUS-owi i zdecydowana postawa.

dorota
Zapomniałam dodać Sąd Apelacyjny Katowice

dorota
Sytuacja dowolnej interpretacji przepisów o przedawnieniu przez ZUS i sądy będzie trwała tak długo, dopóki nie zajmie się tym przepisem Trybunał Konstytucyjny i nie orzeknie o jego niezgodności z Konstytucją. Wtedy nawet osoby wobec których już wydano decyzje czy zapadły wyroki w oparciu o ten przepis będą mogły wnieść o powtórne rozpatrzenie. Ale to wszystko musi nabrać rozgłosu żeby RPO mógł stwierdzić, że łamie się prawo , jeżeli dużo ludzi godzi się na to co wciska mu Zus i poddaje się na starcie bez walki to o czym tu mówić...

sympatyk
Ad. Dorota
Dzięki za wyrok. Przydałaby się jeszcze informacja czy ZUS nie wniósł przypadkiem kasacji.
Co do TK, to państwo postępuje tak, że TK niedługo zacznie się wypowiadać w sprawie przecinków w zapisach ustaw. Natomiast TK już powiedział, że w Polsce jest coś takiego jak konstytucyjna ochrona praw nabytych i zasada niedziałania prawa wstecz.
Nie pamiętam dokładnie, ale kiedyś miałem przed oczami sprawę wprowadzenia przepisu 10 letniego wprowadzonego do ustawy o sus. Jak ktoś ma czas i nerwy, można poszukać na stronie TK lub sejmu.

Ad. Red ford
A to może być bardzo ciekawe. Poproś likwidatora, by nie omieszkał podzielić z Nami wieściami.

monia
Witam. moja sprawa ma odbyć się 22 lutego w olsztynie czyli dzień po tym jak będzie głośno o zdzischardzie... Mam nadzieję ,że jemu to pomoże i również mi bo dzień po dniu to raczej ciężko wydać dwa rózne wyroki w tej samej sprawi.. pozdrawiam i nie wiem czy się nie udam na tą rozprawę. tylko o której to ma być??? Pozdrawiam!!

monia
Doroto!! Wygrałaś??? Czy możesz podpowiedzieć jak???

monia
Jeszcze jedno czy ktos może pomóc?/,, bieg terminu przedawnienia nalezności z tytułu składek został przerwany od dnia podjęcia pierwszej czynności zmierzającej do wyegzekwowania należności do dnia zakończenia postępowania egzekucyjnego,,. czy to przerywa ten bieg??

Zdzishard
Informuje iz moja rozprawa odbedzie sie w Sadzie Okregowym w Olsztynie sala nr 21 o godzinie 9tej rano. ZAPRASZAM zainteresowanych

dorota
Ad. Sympatyk
ZUS nie wniósł kasacji , a po za tym Sąd oddalił wszystkie roszczenia zus-u o odsetki za składki , które nie zdążyły się przedawnić w ciągu 5 lat do chwili wydania zaskarżonej decyzji , ponieważ uznał , że to zus się do tego przyczynił przewlekłością i podawaniem błędnych informacji płatnikom.

sympatyk
To cieszy i raduje. Teraz poczekamy co na to Kraków, potem Olsztyn. Białystok już wiemy jak. Zastanawia sąd w tym mieście. Orzeka zawsze po linii, stąd w pismach ZUS przytaczane są orzeczenia tamtego sądu.

adasz77
I szybko działa! Na korzyść ZUS. Od złożenia apelacji do rozprawy w SA Białystok tylko 2 miesiące minęło.

AgaW
Doroto, niestety wyrok SA w Katowicach sygn. akt III AUa 341/06 nie był publikowany i nie znajduje się w bazie orzeczeń LEX. czy masz w posiadaniu całą jego treść ??

Niestety ja też mam zaszczyt walczyć z ZUSem za składki z 99/00

pozdrawiam Walczących Uśmiech

Leszek
Witam wszystkich Likwidatorów i mam pytanie
Czy ktoś wykorzystał argumenty z protestu zus przestępca ustawowy w odwołaniu od decyzji zus dotyczących należnych składek po1.01.2003 i na ile są to mocne argumenty
Może ktoś ma opinię prawnika
Pozdrawiam

Zdzishard
Otrzymalem pismo ZN DSWRU-572-530-2/08/PM z dnia 15 stycznia 2008 z Kancelarii Premiera Donalda Tuska iz moje posatulaty i uwagi odnosnie nowelizacji przepisow regulujacych zasady ubezpieczen osob prowadzacych dzialalnosc gospodarcza zostały przekazane do Ministerstwa Pracy i Polityki Spolecznej w celu rozpatrzenienia i udzielenia stosownych wyjasnien.

Niewiem tylko czy otrzymam je jeszcze przed rozprawą. Ciekawe ile czasu ma na udzielenie wyjasnien premierowi odnosnie lamania Konstytucji ministerstwo?

Pamietajcie wszelkie ruchy z Waszej strony typu rozlozenie na raty podanie o umorzenie odsetek czy zaleglosci spowoduje iz bedziecie miec tytul wykonawczy na karku. Zasada stosowana przez ZUS iz najpierw napisz podanie a potem dochodz swoich praw jest dla nich baaardzo korzystna.
Niedajcie sie zmanipulowac.

adasz77
Tak ci napisali jak obiecali wcześniej. Życzę powodzeniaqSzok

dorota
Ad. Zdzishard
Czekamy , trzymamy kciuki za Twoją wygraną Z przymrużeniem oka
No bo jak nie, to trzeba się w końcu zebrać i za wzorem innych wyjść na ulice tej pięknej Warszawy , chyba że nie będzie chętnych ???Z przymrużeniem oka

sympatyk
Ad. Zdzishard
Pewien Pan też dostał takie pismo ale trochę wcześniej. Pismo też poszło do MPiPS. Jak wynika z kolejnego pisma KPRM do MPiPS, KPRM odpowiedź nie zadowoliła i przesłano pismo z powrotem do MPiPS i tam utknęło na parę miesięcy. MPiPS nie ma jak widać zwyczaju przesyłać kopii pism osobom zainteresowanym.

RPO kiedyś dostał odpowiedź od MPiPS. " Zmiany nie są konieczne, bo tak jak jest, jest dobrze dla ............ działalność gospodarczą ".

Ale dobrze, dobrze, trzeba zakłócać ten niczym nie zmącony spokój Ministerstwa. Tym co jest dobrze jest coraz mniej.

Natomiast ciekaw jestem wyniku. Dziś po wiadomościach widać, że urzędnik jest mocniejszy od władzy ustawodawczej i chyba wykonawczej. Ale tak bywa tu i teraz.

dorota
Ad. Zdzishard
Wrzuć to Pismo do Premiera na forum, bo ja a może i inni też by chcieli wysłać takie podobne na Twój wzór do jego Kancelarii Premiera , w końcu tyle obiecali , niech zrównają okresy przedawnień do 5 lat i a nie oni 5 my 10 (dyskryminacja ) i niech w końcu zajmą się tą ich dowolną interpretacją o przedawnieniach. Niech każdy wyśle ze swoim imieniem i nazwiskiem , bo jak nie, to dalej będą uważać , że problemu nie ma, a te siepacze Nas pojedynczo wykończą jak się nie będziemy bronić. W końcu tego bałaganu narobił Rząd ustawą pisaną na kolanie , niech teraz to odkręcają. Wybieraliśmy ich żeby było lepiej a nie jeszcze gorzej.

Zdzishard
Jak przeczytalem co teraz dostalem mailem od MPiPS to ide zatopic do baru. Szczerze to z pisma wynika ze.......Zreszta sami zobaczycie reakcje w internecie.
http://podatki.pl/artykuly/24_2924.htm?idDzialu=24&idArtykulu=2924

sympatyk
No to już wiemy jaka będzie interpretacja ZUS. Sąd w walce, tym razem o dobro odwołujących, także wesprze to stanowisko. Ale kręty wstrętne. ZUS nas łupi w trosce o nasze emerytury. Dobra instytucja, dobra.

Przejdź do forum: