Zobacz temat
 Drukuj temat
Praca na etacie i działalnośc gospodarcza a urlop macierzyński
Judy
Dziewczyny,
Ponawiam propozycję wystepu w TV. Pani z Gazety bardzo chetnie sie z nami spotka. Czy któraś z was może przyjechać? Bardzo pilne

Kasisko75
Jeszcze jedna ważna rzecz - argument. Oto co znalazłam w necie:
"Kompleksowy System Informatyczny (KSI) ZUS stanowi obecnie największy w kraju system informatyczny, zarówno pod względem skali gromadzonych informacji, jak i liczby korzystających z niego użytkowników. Jest on jednocześnie jednym ze strategicznych dla naszego kraju systemów informatycznych. Dzięki niemu ZUS może wykonywać zadania związane zarówno z pobieraniem składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, jak i dla innych instytucji (np. dla Narodowego Funduszu Zdowia w zakresie poboru składki na ubezpieczenie zdrowotne).
Działający w ramach KSI System Ewidencjonowania Kont i Funduszy (SEKiF), odpowiada za księgowanie dokumentów, rozliczanie składek oraz obsługę dokumentów korygujących. Rozlicza on ponad 100 miliardów złotych rocznie na kontach ubezpieczonych i płatników. W ciągu miesiąca przeprowadza ponad 40 miliardów obliczeń, w tym ponad 100 milionów operacji księgowych. Każdego dnia korzysta z niego około 20 tysięcy pracowników ZUS, mając dostęp do ponad 40TB danych. Żadna z innych instytucji finansowych w Polsce nie dokonuje rozliczeń na kontach indywidualnych w takiej skali i przy takim stopniu skomplikowania. Funkcjonujący w ramach KSI ZUS centralny ośrodek przetwarzania danych to jedna z największych na świecie instalacji komputerów klasy mainframe. "
Czyli każdy z obywateli jest rozliczany w indywidualnym koncie, swoim koncie. Nie ważne ile miałby dochodów - ma jedno konto, które rozpoznawane jest dzięki NIPOM, PESELOM, REGONOM i Bóg wie czym jeszcze. Wystarczy jedno cholerne kliknięcie myszką i ....
Gdzieś na jakimś forum czytałam właśnie o podaniu jednego z argumentów w sądzie o tym właśnie fakcie. Myślę, że to też należy im wytknąć. Czego ja nie zrobiłam... Nie pomyślałam też o poradniku. No cóż. Ale Wy dziewczyny macie teraz pole do popisu w walce.
Ja niestety pisze o rozłożenie na raty. Ale nadal walczę pisząc do Ministerstw itp.

oska
do Zuzy!

Mnie ZUS przesłał wszystkie lata z informacją o stanie konta ubezpieczonego oprócz 2000 r. zostawili sobie na deser? czy liczyli na duże odsetki?
Swoją drogą ciekawa jestem ile ich naliczą! Smutek

Dziewczyny czy możemy zbiorowo się odwołać do Centrali ZUS???? Do Pana Prezesa??

Pozdrawiam

Beatka
Jestem kolejną ofiarą zus - owskich błędnych interpretacji odnośnie składek na macierzyńskim.
Chętnie się dołącze do zbiorowego pozwu, protestu, czy innej formy pospolitego ruszenia w tej sprawie.
Jestem z Wielkopolski.

DaHa
Bardzo proszę o przesłanie mi poradnika z 1999 roku. Jestem w podobnej do Was sytuacji . Mąż prowadził działalność a ja pracowałam na etacie i byłam osobą współpracującą z mężem. Tak samo opłacałam tylko składki zdrowotne, bo tak mi powiedziały panie z ZUS-u, że to wystarczy. Teraz przyszła decyzja od której zamierzam się odwołać do sądu. Nie mam dużych nadziei, że mi się uda ale spróbować warto. Prawdopodobnie będę musiała zapłacić 12.000 - 14.000 tys. z czego ponad połowa to odsetki. Proszę o ten poradnik, spróbuję się tym bronić. Pozdrawiam wszystkich

Dora
Jestem z kujawsko-pomorskiego. Podobna sytuacja. Wysyłam pismo do ZUS z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, zarzucając opieszałość i udzielanie na przełomie 1999/2000 roku błędnych informacji nie tylko mi, ale wielu osobom, gdyż taki problem pewnie mają wszystkie kobiety, które były na etacie i prowadziły działalność.
Proszę również o przysłanie mi tego poradnika z 1999 roku. .
Jestem za zbiorowym odwoływaniem się. Pozdrawiam

majka2001
Witam, to ja, kolejna ofiara ZUS-owskiego BAŁAGANU!!!! Jeszcze jestem w szoku, po otrzymanym piśmie (nie był to list polecony i nie był też za potwierdzeniem odbioru, ot, po prostu zwykły list). Nie określono też w jakim terminie mam się zgłosić w celu wyjaśnienia nieprawidłowości. Dopiero oswajam się z myślą, że czeka mnie żmudna walka z tym paskudnym MONOPOLISTĄ. Na razie więc dołączam się do Was tylko podpisaniem obecności, ale od jutra zaczynam działaćUśmiech

dorota
ad.Judy
Proszę określ w przybliżeniu o której godzinie będzie to spotkanie i dokładny adres bo muszę wiedzieć jak rozplanować wyjazd, mam około 400 km.
Czy dużo dziewczyn zgłosiło swój udział?

Kasisko75
Właśnie Judy!
O której to jest godzinie, bo faktycznie wyjazd trzeba zaplanować. Tym bardziej z dziećmi Z przymrużeniem oka I czy to bedzie program na żywo czy montowany?
Odpisz szybko.
Wstępnie jestem gotowa na przyjazd!

Kasisko75
A, jeszcze jedno. Pisze wniosek o wznowienie postepowania do ZUS. Zobaczymy... I odpisałam do MPiPS oraz RPO. Ciekawe czy sie wypowiedza na temat poradnika Uśmiech hehehehe czy znowu otzrymam standardowe pismo, nie rózniące się od poprzedniego. szkoda, że odpowiedzi nie dojdą na program, bo mielibyśmy zapewne dużo humoru Uśmiech

Basia
Dziewczyny! Dałam poradnik z 1999r. i aktualny z 2008r. radcy prawnemu i w poniedziałek będę znała opinię. Niezwłocznie napiszę na ten temat, po uzyskaniu odpowiedzi. Jeśli chciałybyście poradnik mogę go przesłać, podajcie w prywatnych wiadomościach swoje adresy mail.
Kasiu! Poczekaj do poniedziałku z wnioskiem o wznowienie postępowania. Nie zmieniam swojej opinii na temat zamieszczonych w poradniku informacji, ale chciałbym mieć pewność, że dobrze je interpretuję.

I jeszcze coś, co dostałam mailem od Ani /nie zwróciłam na ten przepis wcześniej uwagi/. Ustawa ZUS :
Art. 40. 1. Na koncie ubezpieczonego gromadzi się informacje o wysokości wpłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, po odprowadzeniu składki na otwarte fundusze emerytalne.
5. W przypadku gdy Zakład stwierdzi, że od 6 miesięcy składka na ubezpieczenie emerytalne jest nie opłacona bądź wpłacona w wysokości niższej niż należna, powinien niezwłocznie zawiadomić ubezpieczonego.

Kasisko75
Dobrze, czekam zatem z tym wnioskiem. Zamieszcze też art. 40
Dziewczyny, w jedności siła! Każda znajduje coś nowego w tym bałaganie.
Aniu, dlaczego nie dzielisz się swoimi uwagami ze wszytskimi?

Kasisko75
No to ciekawostka. Wiecie, że art.40 pkt. 3-7 zostały usunięte i obecnie ich nie ma? Ale jest też inna ciekawostka! Zgadnijcie w jakiej ustawie z jaką datą zostały usuniete? USTAWA z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.1) (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2002 r.) BRAWO!
Chociaż wiecie jak mi Okręgowy uzasadnił art. 37 ust. 1 obowiązujący do dnia 31 grudnia 2002 r, że w przypadku nie dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń dokonywał tego z urzędu Zakład? Że "przepis ten nie uchylał mnie od OBOWIĄZKU zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych wynikających z art. 36 ust. 3 ustawy, a ustalonego wobec osób prowadzących działalność. Nie zastosowanie ustawy przez Zakład nie ma wpływu na roztrzygnięcie sprawy. Zaskarżoną decyzją pozwany (czyli ZUS) objął wniskodawczynie ubezpieczeniom społ. z tyt. prowadzenia dg i w tej sytuacji badaniu Sąu podlega jedynie kwestia prawidłowości zastosowania art. 6 ust. 1 pkt. 5 ustawy o sus. Przyjęcie, że doszło do naruszenia przez pozwanego przepisu art. 37 ust. 1 w/w ustawy nie może skutkować wyłączeniem wnioskodawczyni z ubezpieczeń społecznych jako osoby prowadzącej dg.". Śmiech na sali. Chodziło mi o odsetki a nie, że uchylam sie od płacenia składek.

Basia
Można więc, wskazując na zaniedbania informacyjne zus, przywołać m.in. ten przepis. Wiem, że go nie ma, ale w 1999r. obowiązywał.
Uzasadnienie Sądu Okręgowego, o którym piszesz rozłożyło mnie kompletnie. Zaczęłam wątpić w to, czy uda nam się wygrać. Wyrok jest wyraźnie pisany pod potrzeby zus.

MonikaW
Witajcie! Właśnie do Was dołączyłam - w piątek otrzymałam pismo z unformacją, jak to przez tyle lat okradałam ZUS - rozłozyli mnie na łopatki!
Dzwoniłam juz do ZUS-u, ale nic nie uzyskałam - rozmowa - coś okropnego.
Idę z tym do prawnika, choć, jak zrozumiałam - niewiele to pomoże.
A może jakiś zbiorowy spór z Zus-em? Może jakieś stowarzyszenie?Przecież coś trzeba z tym zrobić! Czy któraś z Was już zapłaciła?

oska
czytałyście???
http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=641

napisali co wiedzieli!

a co ze składkami, które przed 2003 rokiem w ZUS nieistniały - tak jak nasze???

oska
treść art.40 pkt. 3-9
5. W przypadku gdy Zakład stwierdzi, że od 6 miesięcy składka na ubezpieczenie emerytalne jest nie opłacona bądź wpłacona w wysokości niższej niż należna, powinien niezwłocznie zawiadomić ubezpieczonego.

zawiało optymizmem ... ale niestety pkt 10 ustawy mówił, iż ust 3-9 nie stosuje sie do ubezpieczonych, którzy opłacają składki na ubezpieczenie emerytalne w całości z własnych środkówSmutek Smutek Smutek (a to chyba o nas)

Kasisko75
Oska, masz rację. Polegliśmy na pkt. 10. Art. 40 nas nie dotyczył...

oska
Art. 50.ustawy o sus
1. Poczynając od 2006 r., w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku, Zakład jest
zobowiązany przesłać ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31 grudnia 1948 r.
informację o zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składkach ogółem,
o których mowa w art. 40 ust. 1, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego
roku, zwaną dalej rinformacją o stanie kontar1;.

w starej wersji ustawy termin był do 31 marca każdego roku ....
To jedno z niewielu zobowiązań ZUS , które ustawodawca zostawił w znowelizowanej ustawie ale i tak się z niego nie wywiązują ..... za 2000 rok informacji nie mam do dziś Smutek

czy któras z was jest ze Śląska??? proszę o kontakt!

Beatka
Mam propozycje żeby zadzwonić do Radia Zet do Janusza Weissa do nietypowej sprawy. On potrafi nagłośnić problem. Kobiety dobrze wygadane dzwońcie
022 622 01 51

Przejdź do forum: