Demokratyczny zamordyzm
Już się przymierzałem, by nie wymieniać dowodu osobistego - w końcu jak go otrzymałem, to nie była w nim określona data ważności. Dodatkowo rząd chce, abym nowy dowód kupił za 30 PLN dodatkowo płacąc za zdjęcia, dojazd do urzędu gminy i zwolnienie z pracy w celu załatwienia formalności. Aż tu nagle Gazeta Prawna donosi:

[...]policja po 1 stycznia będzie postępować zgodnie z literą prawa, które za uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu przewiduje karę ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywnę [...]

No i proszę! Już nawet stosowne prawo do represji jest uchwalone i będzie można dodatkowe pieniądze zarobić na tych, co nie zdążą z wymianą. A można nie zdążyć:

[...]- Te liczby wskazują, że możemy nie zdążyć wymienić wszystkich dowodów. Gdy w grudniu przyjdzie 5-6 milionów osób, technicznie nie damy rady zrealizować tych wniosków - obawia się minister Piętak.

Na szczęście nasi władcy czasami decydują się na ludzki gest:

Osoby, które złożą wniosek przed 31 grudnia 2007 r., nie będą traktowane jako sprawcy wykroczenia braku ważnego dowodu - podsumowuje rzecznik MSWiA.

A do czego (oprócz konieczności wypełnienia wymogów ustawy z 1974r) dowód jest potrzebny?

- Zgodnie z prawem nie będziemy honorować starych dowodów. Klient będzie mógł jednak wykazać swoją tożsamość innym dokumentem ze zdjęciem. Nie każdy jednak posiada paszport czy prawo jazdy - mówi Michał Dziewulski z Poczty Polskiej.

- My rozpoczynamy właśnie akcję skierowaną do klientów, przypominając, że powinni wymienić dowody osobiste, bo tak stanowią przepisy. Klienci mogą jednak u nas legitymować się także paszportami - informuje Piotr Gajdziński, rzecznik Banku Zachodniego WBK.


Tak naprawdę niezbędny jest tylko urzędnikom, którzy w końcu znaleźli sobie zajęcie. Ciekawe co będą robić jak już wszystkie dowody wymienią. Przecież się nie zwolnią - trzeba będzie znaleźć inny cel usprawiedliwiania potrzeby istnienia własnego miejsca pracy.

Ech, i pomyśleć, że są państwa, gdzie nie ma dowodów osobistych i ludzie żyją... Niektórzy nawet ponoć szczęśliwie...


Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?