Młodzi emeryci
Puls Biznesu: 1250 zł składki na młodego emeryta

Wesołe jest życie młodego emeryta. Zwłaszcza jeśli się jest górnikiem lub nauczycielem. Wszyscy na nich łożymy.

Od kilku miesięcy związkowcy i rząd spierają się o emerytury pomostowe. [...] Najliczniejszą grupą, której spór dotyczy, są nauczyciele. [...] nauczyciele są, obok górników, najbardziej uprzywilejowaną grupą zawodową w Polsce. I chętnie z tego dobrodziejstwa korzystają. Przestają pracować dużo wcześniej niż inni, a mimo to dostają wyższe od innych emerytury. Ten przywilej ma być rekompensatą za ciężki zawód, który rujnuje ich zdrowie i nie pozwala pracować. Ten mit "PB" obalił kilka tygodni temu, gdy ujawniliśmy raport przygotowany przez resort pracy, z którego jednoznacznie wynika, że górnicy żyją tak długo jak inni emeryci, a nauczyciele nawet dłużej niż przeciętny Polak. Na stan zdrowia ani jedni, ani drudzy nie narzekają. Na ten nieuzasadniony przywilej wydajemy co roku miliardy złotych.


Naczycielom i górnikom nie ma się co dziwić - pretensje za wyciąganie z kieszeni każdego z nas co roku 1250 złotych na emerytury pomostowe powinniśmy mieć do rządzących - w końcu to oni uchwalają nowe ustawy i je wykonują, sięgając po nasze pieniądze, by kupić głosy wyborców.

— Dlatego Polska ma dramatycznie niski wskaźnik aktywności zawodowej. W grupie 55-64 lata pracuje u nas tylko 28 proc. osób, a w Estonii 59 proc. — mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

O tym, jak to zrobiono w Estonii, można przeczytać m.in. tu:
* Wywiad z Martem Laarem

I porównać sobie na przykład z programem wyborczym szefowej PKPP Lewiatan...
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?