Opłaty za powietrze
Coś mnie dzisiaj tknęło. Przychodzi w pewnym momencie czas zaplanowania urlopu. Przeglądamy oferty, porównujemy ceny, sprawdzamy warunki...

I w końcu obok ceny noclegu/wyżywienia widzimy informację - opłata klimatyczna x zł/dzień. Nie raz się z tym spotkałem, ale dzisiaj mną rzuciło. Co to kurde jest?!

No i szukam... "Opłata klimatyczna jest specjalnym podatkiem nakładanym przez władze Gminy na każdego wczasowicza przebywającego na jej terenie dłużej niż 1 dobę. Co roku każda Gmina ustala własne wysokości tego podatku."

No i wszystko jasne. Teraz, skąd się to wzięło? Trudno znaleźć źródło tej głupoty.
Izba turystyczna podaje jako źródło "Ustawę o turystyce" z dnia 29 sierpnia 1997 roku.

Ośrodki wypoczynkowe powołują się na ustawę o tej samej nazwie, lecz już z 4 grudnia 1997 roku. Opłaty klimatyczne w sanatoriach wprowadzane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 15 Grudnia 2004 (DZ. U. Nr 274, poz. 2724). A wszystkie te opłaty lokalne bazują na Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku! Uffff... pogubiłem się.

W tej wymienianej przez Izbę turystyczną nie znalazłem informacji o opłacie klimatycznej. Tej z 4 grudnia nie udało mi się odnaleźć. Może pomożecie znaleźć?

Mam też propozycje nowych podatków "klimatycznych":
- od światła słonecznego
- od blasku księżyca
- od szumu wody
- od zapachu siana
- od pijanych Angoli (w Krakowie)
- od śmierdzących dworców PKP i PKS (w całej Polsce)
- od brudnych rzek i jezior
- od zaśmieconych lasów
- od rosy o poranku
- od przypływów i odpływów
- od zasypanych śniegiem gór a w przypadku słabej zimy - od dobrze dostępnych szlaków turystycznych

//////////
Śledztwa ciąg dalszy - Opłaty miejscowe pobierane są:
1) w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach;
// -to już wiemy, a teraz: //

2) w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399)

Jeszcze godzina szukania i tych ustaw i rozporządzeń będzie z 300ta sztuk...
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?