Najniebezpieczniejsze miejsce w Polsce
Gdzie jest najniebezpieczniej? Dowiadujemy się tego z "Super Expressu".

Posłowie powinni być elitą. Tymczasem, o zgrozo, przestępczość w Sejmie IV RP jest większa niż gdziekolwiek indziej.

Do Sejmu obecnej kadencji wpłynęły wnioski o uchylenie immunitetu wobec 19 posłów. Najbardziej niepokojące wnioski z prokuratury i policji dotyczą 9 parlamentarzystów (patrz niżej), którym organy ścigania chciały przedstawić zarzuty z oskarżenia publicznego, m.in. za jazdę po pijanemu, znieważenie policjantów, podejrzenie o korupcję.

Wnioski wobec pozostałych 10 posłów dotyczą spraw z oskarżenia prywatnego, najczęściej zniesławień. Oprócz wymienionych we wnioskach parlamentarzystów w Sejmie zasiada kilkunastu posłów skazanych wcześniej przez sądy, albo takich, których sprawy przed obliczem Temidy wciąż się toczą.

Odsetek posłów, którzy weszli w konflikt z prawem, udokumentowany wnioskiem o uchylenie immunitetu, wynosi 4,1 proc. To zdecydowanie więcej niż odsetek Polaków, którym w tym samym czasie przedstawiono zarzuty. Wynosi on tylko 2,8 proc.

W poprzedniej kadencji Sejmu przez cztery lata do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich trafiło aż 69 wniosków o uchylenie immunitetu, w tym 34 z oskarżenia publicznego. Czy posłowie obecnie zasiadający w ławach przy ulicy Wiejskiej zdążą wyrównać smutny rekord? Zobaczymy.


Źródło oraz lista posłów, którzy weszli w konflikt z prawem - Super Express


 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?