Wzrośnie akcyza na olej napędowy
Szykuje się nam kolejny rozbój na podatnikach. Do walki z "nieuczciwą konkurencją podatkową" wkracza Wspólnota Europejska. Jak podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita":

Komisja Europejska przyjęła wczoraj projekt podwyższenia w całej Wspólnocie minimalnej stawki akcyzy na olej napędowy. Jeśli propozycje Brukseli wejdą w życie, cena tego paliwa może skoczyć w Polsce do 2016 r. o ponad jedną trzecią.

Komisja proponuje, by minimalna stawka opodatkowania oleju napędowego do ciężarówek wynosiła docelowo w 2016 roku 380 euro za 1000 litrów w porównaniu z 302 euro teraz.

Oczywiście oprócz wzrostu cen oleju napędowego skutkuje to także wzrostem cen innych towarów. Koszty te pokryć będzie musiał konsument końcowy, czyli Ty drogi internauto!

Różnice w akcyzie prowadzą do znaczącego zaburzenia konkurencji między firmami działającymi na wspólnym rynku - przekonywał Laszlo Kovacs (komisarz ds. podatków). Akcyza na paliwo stanowi 18 procent kosztów branży transportowej. Według Brukseli niższe stawki w Polsce czy Czechach stawiają firmy tych krajów na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do ich niemieckich konkurentów.

We Wspólnocie Europejskiej obowiązuje specyficzna zasada równości - gdy jakiś kraj obniża podatek jest to "dumping", gdy WE zmusza jakieś kraje do podwyżki jest to już "ujednolicanie" lub "harmonizacja podatkowa".

Więcej: Rzeczpospolita.pl
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]