Wolny Rynek świeci przykładem
1) Wczorajszy dziennik "Metro" zawiera artykuł zatytułowany "Biznes: szpital", w którym możemy przeczytać:
Pacjenci nie muszą się bać, że zadłużone szpitale zostaną zamknięte. Mało tego. Mogą nawet liczyć na opiekę lepszych specjalistów. Wystarczy, że ich lecznice zostaną sprywatyzowane[...]
szpital ma ważny kontrakt z NFZ. Oznacza to, że wszystkie świadczenia, które są bezpłatne w państwowym szpitalu, tu także będą bezpłatne. Co więcej, mogą liczyć na wyższy standard usług, zaś szpitalny personel będzie milszy.


Taki artykuł bardzo cieszy. Jak widać kilka sprawnie działających dowodów na lepsze zarządzanie prywatne ma większą siłę oddziaływania, niż wieloletnie, gołosłowne przekonywanie o potrzebie prywatyzacji. Kolejnym krokiem powinna być reforma system ubezpieczeń w postaci jego urynkowienia - skutki będą tak samo pozytywne!

2) Kolejny ciekawy temat, to początek nowego sporu Polski z UE o SSE (Specjalne Strefy Ekonomiczne). Unii nie podoba się to, że chcielibyśmy nasze strefy ekonomiczne rozszerzyć, tak aby więcej przedsiębiorców mogło skorzystać z preferencji podatkowych. Argumentem jest obawa, że polskie przedsiębiorstwa w ten 'nieuczciwy' sposób staną się zbyt konkurencyjne dla firm z innych krajów. Obawy te są poniekąd uzasadnione, ale czemu UE miałoby obchodzić, jak opodatkowujemy polskie przedsiębiorstwa? Moja niezbyt oryginalna rada dla rządzących - zróbmy z Polski jedną wielką SSE (poprzez obniżenie podatków dla firm), UE nie będzie się miała do czego przyczepić a konkurencyjność gospodarki wzrośnie.
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?