Tabelka antyinterwecjonistyczna i przewidywany kryzys.
Na początek bardzo fajna rzecz, która może być pożyteczna dla każdego propagatora idei wolnorynkowych a mianowicie tabelka antyinterwencjonistyczna współwymyślona i upubliczniona przez qatryka. Do czego ma służyć? Ano do łopatologicznego wytłumaczenia wszystkim, jaki skutek mają interwencje państwowe i kto tak na prawdę na nich zyskuje. Polecam jej wykorzystanie, jako pomocy dydaktycznej.

Przy okazji wizyty na blogu qatryka natknąłem się na kolejny tekst wieszczący nadchodzący kryzys finansowy. Jakiś czas temu już o tym pisałem (jeszcze przed ostatnimi spadkami na giełdzie) ale teraz do chóru alarmujących dołączają "wybitni ekonomiści" jak na przykład Joseph E. Stiglitz. Ciekawe jest to, że to właśnie ci ekonomiści mieli szansę stworzyć stabilne podstawy światowej gospodarki tak, aby spadki koniunktury były niezauważalne, ale nie skorzystali z okazji przyczyniając się tym samym do obecnej sytuacji. Niestety prawdopodobnie wina za kryzys spadnie na "niedoskonałości gospodarki wolnorynkowej", zamiast na prawdziwych sprawców kryzysu i, jak to podsumował qatryk:

Zamiast deregulacji, zamiast pozostawienia ryzyka inwestycji na inwestorach, a przede wszystkim jak największego scedowania tego ryzyka, tak aby był go świadom, na przeciętnego Kowalskiego chcącego bawić się w spekulowanie, będziemy mieli do czynienia z kolejnymi ustawami i pomysłami jak tu wyregulować rynek, jak ograniczać ryzyko dając gwarancje państwowe wszelkiej maści lichwiarzom.
New Deal II nadchodzi.


Czego sobie i Wam nie życzę...

 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?