Planowane duże zmiany w ZUSie.
Informacja z Korespondenta, artykuł z Interii a przedruk z Gazety Prawnej:

Przygotowany przez nią projekt reformy finansów publicznych przewiduje więc odebranie mu od 1 stycznia 2008 r. osobowości prawnej. Nie będzie on już państwową jednostką organizacyjną, ale zakładem budżetowym. Będzie to mieć dla ZUS i obsługiwanych przez niego osób poważne konsekwencje. Wszystkie dochody i wydatki ZUS ponoszone na przykład na obsługę ponad 21 mln ubezpieczonych i świadczeniobiorców będą pokrywane z budżetu państwa, a nie jak obecnie ze specjalnego odpisu. MF chce w ten sposób obniżyć wydatki ZUS. Ponadto nie będzie się on już mógł zadłużać w bankach, na pokrycie deficytu w FUS, czyli wypłaty świadczeń. Zostanie też zlikwidowana jego rada nadzorcza.

Na pewno oznaczałoby to koniec pracy w RN ZUS dla Roberta Gwiazdowskiego. A co jeszcze? Tym razem ciężko powiedzieć, czy przeważają plusy, czy minusy tego rozwiązania. Oszczędności rzędu 1% to chyba nie jest jakiś nadzwyczajny wynik jak na tak dużą operację, choć z drugiej strony powinniśmy się cieszyć z każdej złotówki zaoszczędzonej z naszych podatków.

Zalety i wady, które się mogą ujawnić:
+ zlikwidowanie nieprawdziwego obrazu ZUSu jako normalnej instytucji działającej na rynku. Warto przy tym w końcu zrezygnować z nazywania podatków "składkami", skoro będą one poniekąd zasilać budżet.
- szerszy dostęp polityków do manipulacji przy pieniądzach w ZUS w przyszłości.
- zamknięcie drogi do podziału, czy prywatyzacji ZUS.

Czy coś jeszcze?


Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych - czytaj na gazetaprawna.pl
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?