Chcesz socjalizmu? Wprowadź demokrację!
W Dzienniku.pl czytamy:

Polacy nie godzą się, by prezes banku czy notariusz zarabiali po 50 tys. zł miesięcznie, a pielęgniarka 50 razy mniej. TNS OBOP sprawdził, ile - zdaniem Polaków - powinni zarabiać przedstawiciele różnych zawodów.

"Polaków" z badania wcale nie denerwuje najbardziej to, że zarabiają mało. Dziwne jest, że niektórzy zarabiają więcej. Czymże jest taki prezydent zarządzający 40-milionowym krajem, czymże prezes banku odpowiedzialny za miliony złotych swoich klientów, czymże poseł tworzący ustawy dotyczące nas wszystkich, wobec górnika ryjącego nierentowny węgiel, czy rolnika tworzącego „świńską górkę”? Owi „Polacy” z badania dla „Faktu” w jakiś sposób ustalili pensje idealne: jednym obcięli, innym dodali. Szkoda, że nie spytano ich jakie zarobki powinni mieć bezrobotni, ale domyślam się, że co najmniej w okolicy płacy minimalnej – oczywiście tej ustalonej na europejskim poziome 70-80% średniego wynagrodzenia.

Ludzie nie rozumieją, że praca na rynku jest podobna do towaru – jej cena określana jest m.in. przez popyt i podaż. I nigdzie nie jest powiedziane, że górnik nie może zarabiać więcej niż adwokat – na wolnym rynku wystarczy, że adwokatów będzie zbyt dużo a górników zbyt mało i płace mogą się zbliżyć. Nie mogą być one jednak w żaden sposób określane odgórnie, gdyż prowadzi to między innymi do nadmiaru osób wykształconych w jednym zawodzie i niedobory ludzi z innych zawodów. Niestety większość obywateli skłonna jest póki co głosować na partie, które uważają, że prawa ekonomii są po to, aby je łamać.

A my jesteśmy tu po to, aby to zmienić...

 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]