Jak nie płacić lub płacić mniejszy ZUS?
Jak nie płacić podatku celowego ZUS? Tutaj znajdziesz kilka naszych rad jak zaoszczędzić trochę "kasy".

Mamy dla Was 2 grupy sposobów na unikanie tego opodatkowania: legalne i nielegalne. Mimo, że ZUS jako instytucja państwowa oraz w majestacie prawa pozbawia obywateli swojego dorobku (czytaj - okrada) my nie proponujemy dróg nielegalnej działalności.

Nielegalne:
Przejście do szarej strefy - rejestrujesz się jako bezrobotny, dostajesz pakiet ubezpieczeń i innych gratisów opłacanych przez Twoich pracujących znajomych, nie płacisz podatku dochodowego, podatku celowego ZUS, nie płacisz składek zdrowotnych. Mimo wszystko - nielegalnej drogi nie polecamy.

Legalna:
- zakładasz własną działalność gospdarczą.
Ten sposób pozwala Ci wiele zaoszczędzić. Zakładamy, że będziesz miał Internauto od razu źródło dochodu, bo nie ZUS nie patrzy czy masz z czego zapłacić "składkę" - płacisz ją od razu!
Dla rozpoczynających działalność jest "promocja" - przez 24 miesiące podatek celowy na ZUS wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia. Teraz jest to łącznie ok. 270 zł.
Dodatkowo od podatku możesz sobie odliczyć składki zdrowotne, natomiast w koszty działalności możesz "wpisać" składki na ubezpieczenia społeczne. W koszty tej działalności "wrzucasz" (w zależności od rodzaju działalności) rachunki telefoniczne, za internet, koszty paliwa itd. Więcej informacji na pewno udzieli Ci radca prawny albo księgowy.
Dużym polem do "popisu" jest VAT... Są w tej dziedzinie mistrzowie odliczeń...

- wyjazd za granicę.
Chyba jedno z prostszych rozwiązań. To co teraz napiszę jest mało patriotyczne, ale dlaczego mamy pałać miłością do kraju, w którym biurokratyczne mechanizmy wyzysku obywatela rozrosły się do rozmiarów już dawno przekraczających wyobraźnię nawet malarza abstrakcjonisty?
W Polsce: łączne opodatkowanie pracy (płacone przez pracodawcę i pracownika) to ok. 45%, czyli tyle o mógłbyś mieć większą wypłatę...
Składki emerytalne w innych krajach:
Stany Zjednoczone: łącznie 12,5%
Wielka Brytania: łącznie ok. 20%
Irlandia: łącznie ok. 16% lub 14% (uzależnione od dochodu)
Australia: płaci tylko pracodawca - 9%

NOWE!
- zatrudnij się np. na 1/4 etatu. Twój pracodawca płaci za Ciebie ZUS w wysokości około 100zł. Następnie załóż swoją działalność gospodarczą. Płacisz wtedy tylko ubezpieczenie zdrowotne ok. 170zł.

Tyle na dzisiaj. Możecie nadsyłać swoje propozycje. Najbardziej poszukiwane są legalne sposoby wykończenia ZUSu. Czekamy!
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 67% [14 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 14% [3 głosy]
Dobre Dobre 5% [1 głos]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 14% [3 głosy]